Menu

لیکا

brutal Beton Article

از این رو ، آنها هنگام عبور از کوره گردان ، درحالی که به مصالح شیشه ای تبدیل می شوند، سبکدانه های با اشکال و اندازه های مختلف ایجاد می کنند.

سنگدانه هایی که از کوره خارج می شوند به اندازه های مختلف سرند می شوند. در ادامه به بررسی مشخصات تعدادی از سبکدانه های تولید شده در کشورهای مختلف پرداخته می شود.

لیکای سوئد: سنگدانه های رس منبسط شده از ذرات ریز رس که مقدار آهک آنها کم است، بدست می آید. کارخانه تولید سبکدانه های سوئدی دارای کوره های گردان است که سبکدانه لیکا را تولید می کند. رس، خشک شده و در کوره گردان در دمای زیاد حدود 1100 تا 1200 درجه سانتیگراد ، هنگام عبور از منطقه پخت، منبسط می شود.محصول نهایی ، رس منبسط با یک پوسته سرامیکی سخت است .

در داخل این ذرات، سوراخ هایی با اندازه متفاوت وجود دارد که معمولا با یکدیگر مرتبط اند. با تغییر در اندازه دانه ها ، چگالی و مقاومت آن ها تغییر می کند. دانه های با اندازه کوچکتر ، چگالی و مقاومت بیشتری دارند.

مدول الاستیسیته برای مصالح متراکم شده 12 تا 20 میلی متر، 20 مگاپاسکال و برای مصالح غیر متراکم 10 مگا پاسکال می باشد.

ARTICLE

لیکای نروژ: درنروژ، تولید سبکدانه بر اساس رس منبسط با استفاده از یک کوره تک در سال 1954 آغاز شد.

ظرفیت تولید کمتراز 100000 متر مکعب در سال بود. امروز کل تولید رس منبسط نروژ، تقریبا یک میلیون متر مکعب در سال از چهار کوره گردان است. بعد از 40 سال از آغاز تولید لیکا، حدود 18 میلیون نفر مکعب بلوک سبکدانه در نروژ تولید و به فروش رسیده است.

اگر این حجم سبکدانه بین 4 میلیون نفر( جمعیت نروژ) تقسیم شود، به هر نفر 4.5 متر مکعب سبکدانه می رسد. این موضوع بدین معنی است که در طول 40 سال گذشته مصرف بلوک لیکا 4.5 متر مکعب یا 25 تا 20 متر مربع برای هر فرد می باشد.

لیکای ایران:

در حال حاضر در ایران تنها یک کارخانه به تولید سبکدانه های مصنوعی با رس منبسط شده می پردازد. این کارخانه که لیکا نام دارد و تحت لیسانس لیکا بین المللی است .در سال 1353 توسط بخش خصوصی ثبت و اولین کوره دوار آن در سال 1357 به بهره برداری رسید.

ظرفیت اولیه تولید سبکدانه لیکا 150.000 متر مکعب توسط یک کوره دوار بوده که سال 1384 با بهره برداری از واحد دوم به 300.000 هزار متر مکعب سبکدانه افزایش یافته است.

به اشتراک بگذارید

گالری

مجموع کارخانجات لیکا در کیلومتر 105 جاده تهران- ساوه و در شهرستان زرندیه استان مرکزی قرار دارد. محصولات این کارخانه از نوع خاصی از رسها که قابلیت تورم دارند، درست می شود. به این ترتیب که این رس ها را آسیاب می کنند و آن ها را با یک سری مواد که موجب تسریع تورم می شوند، مخلوط می کنند.

سپس از داخل یک کوره گردان عبورداده می شوند. کوره بوسیله ترکیبی از زغال سنگ و نفت مشتعل می شود و دما را تا حدود 1000 درجه سانتی گراد می رساند.

در نهایت مصالح سبکی با ساختار داخلی شبیه به لانه زنبور تشکیل می گردد.

وزن مخصوص ظاهری لیکای تولید شده در ایران عمدتا در حدود 300 تا 400 کیلوگرم بر متر مکعب است و معمولا برای مصارف غیرسازه ای کاربرد دارد.

شرکت لیکای ایران اخیرا موفق به تولید سبکدانه های سازه ای با وزن مخصوص ظاهری در محدوده 500 تا 750 کیلوگرم بر متر مکعب شده است. این فرآورده ها در انستیتو مصالح ساختمانی دانشگاه تهران مورد بررسی و بهینه سازی قرار گرفته است.

گزارش حاضر به بررسی نتایج فاز اول این مطالعات که شامل تعیین ظرفیت مقاومتی سبکدانه ها می باشد می پردازد.

نظر شما ارزشمند است:

دیگاه شما درباره این محصول چیست؟

شما میتوانید در این بخش تجربیات و تظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید

تجربه نظر کاربران: